Home » Ev Isıtma (Mahal Isıtma)

Ev Isıtma (Mahal Isıtma)

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE EV ISITMA DESTEĞİ

isitmaPratikte güneş enerjisi ile ev ısıtma desteğinden ekonomik olarak yararlanabilmek için ısıtılacak kapalı alanın her 15 m2 si için bir adet kolektör tasarlamak gerekir (güney bölgeler için). Kollektör yönleri güneye bakmalı ve kış açısında kurulmalıdır.Kış açısı bulunulan bölgenin enlem derecesi üzerine artı 10-12 derece ilave edilerek bulunur.Örneğin Bodrum için enlem derecesi 37° olup, mekan ısıtma desteği için güneş enerjisinden yararlanılacaksa kolektörlerin yatayla yaptığı açı 45°-50° olmalıdır.

Isıtmada sistem düşük sıcaklık ısıtması olarak (döşemeden ısıtma) seçilmelidir. Evinizde mevcut radyatörlü sistem var ise ,güneş enerjisinden ön ısıtma şeklinde yararlanacağınızdan, enerji giderinden yaklaşık %40 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz.

Isıtmaya destek verecek güneş enerji sistemleri özellikle kış aylarında, hafta sonu evlerinde,ya da yazlıktan dönülüp evde yaşanılmadığında, ön ısıtma ve nem giderme amaçlı kullanılabilir.Böylece konutta oturulmadığı zamanlarda evde sıcaklığın çok düşerek yoğuşma ,mantar,küf vs..oluşumunun önüne geçilebilir.Eşyaların ve evin ömrü artırılırken iç hava kalitesi korunmuş olur.

GÜNEŞ ENERJİSİ REFERANSLARIMIZ

– Orhan Koşan konutu. Burak Sitesi Bitez-BODRUM

– Bilge Koşan konutu. Ak-Tur Mahallesi Bitez- BODRUM

– Bilge Dündar konutu. Burak Sitesi Bitez- BODRUM

– Pınar Türker konutu Bitez Mahallesi – BODRUM

– Candaş Keresteci (Y.Mimar) konutu Bitez Mahallesi – BODRUM

– Serhat Ilıcak konutu Gündoğan Mahallesi – BODRUM

– Ali Gülçelik konutu Torba Mahallesi – BODRUM

– Yaman Karahan konutu Gürece Taş Evler Sitesi – BODRUM

– Hayrettin Tanrıyar konutu Yalıkavak Mahallesi Yıldız Sitesi – BODRUM

– Engin Kurtay konutu Yalıkavak Mahallesi Güneş Bende Sitesi – BODRUM